Historical Records> Census> 1891 Census Index> This page
1891 Census - RG 12/2775 and RG 12/2776
Registration Sub District of Matlock
Census transcripts for Matlock, Matlock Bath & District
 
RG 12/2776, Enumeration Book for Smedley's Hydro

 
1891 Census
ED10 ED11a ED11b
ED12 ED13a ED13b
ED14a ED14b ED15a
ED15b ED16 ED17
Smedley's Hydro
Surnames
A - B C - F
G - H I - M
N - R S
T - V W - Y
Abbreviations
What's included

Enumeration Book For the Undermentioned Institution
Smedley's Hydropathic Establishment
Matlock, Derbyshire

 
Other Years | Codes
1841 1851 1861
1871 1881 1901
BSC Codes






f p Entry No, Surname, Forename, Rel, Con, Age, Male/Female, Occupation, Employer/Employee /Neither, Birthplace
-------------Denotes page break

f142 p1
1   GRIFFITHS Thomas vs m 61 m Colour Merchant (Er) b.Liverpool
2   GRIFFITHS Louise vs m 42 f - b.Newcastle on Tyne
3   BOURNE James Pearce vs m 56 m Branch Insurance Mgr (Ed) b.KEN Woodchurch
4   BOURNE Fanny vs s 30 f - b.Plymouth
5   McCUTCHEAN Eliza Annie vs s 54 f - b.IRL -
6   McCUTCHEAN Wilhelmina vs s 36 f - b.IRL -
7   CLARKE Margaret vs s 39 f - b.IRL -
8   CLARKE Edith vs s 23 f - b.IRL -
9   BOWICK John Robie vs s 30 m Living on Own Means b.WAR Kenilworth
10  THORNTON Mary vs s 50 f Schoolmistress (Er) b.OXF -
11  MITTON Frances Daykin vs w 50 f - b.YKS Sculcoates Hull
12  HALL Mary vs w 49 f - b.YKS Golcar
13  MITCHELL Mary vs w 67 f - b.YKS Wooldale on Firth
14  MAKINSON James vs s 23 m Pawnbrokers Assistant (Ed) b.LAN Hindley
15  CLAY Joseph vs m 59 m Flannel Maufacturer (Er) b.YKS Bayley Bridge
16  LINTERN Arthur Charles vs m 28 m Purveyor of Meat Butcher (Er) b.Bristol
17  GARNETT Martha vs s 60 f - b.LAN Clitheroe
18  HEINZEL Anna vs s 38 f Lady's Maid Dom b.Germany
19  SLADE Jemima vs s 48 f Lady's Maid b.SOM Wellington
20  BOWICK Thomas Gilbert vs s 31 m Foreign Banker (Er) b.WAR Kenilworth
21  WOODS Arthur vs s 36 m Iron Merchant (Er) b.IOW Ryde
22  EDWARDS Julia vs s 52 f - b.Bristol
23  ELLIOTT Rachel Mary vs m 34 f - b.IOW Ventnor
24  BROWN Thomas vs w 70 m Architectural Metal Mfr (Er) b.Wolverhampton
25  WILLIAMS Conroy vs s 29 m classical Student b.WLS Brecon
-------------

f142 p2
1   ALLEN Sarah Ann vs m 49 f - b.London
2   ALLEN Alice Faith vs s 25 f - b.Peterboro
3   ALLEN Amgard Ethel Manline Vivian vs s 19 f - b.NFK Kings Lynn
4   ARMSTRONG Rachel Mary vs m 54 f - b.GLS Askham Bristol
5   POOLE Thomas vs m 67 m Congregational Minister b.DEV Exeter
6   POOLE Margaret Ann vs m 58 f - b.YKS Barnsley
7   BOLTON Hubert Ernest Langtree vs s 18 m ?Lawe b.LAN Newchurch
8   BOLTON Elizabeth vs s 25 f - b.LAN Newchurch
9   BOLTON Henry Hargreaves vs m 60 m Colliery Proprietor Mines (Er) b.LAN Calne
10  BOLTON Jane vs m 55 f - b.LAN Calne
11  CHADWICK Ellen vs m 30 f - b.LAN Blackburn
12  TELFORD Jane vs s 34 f - b.Newcastle on Tyne
13  SMITH Jemima vs m 52 f - b.ESS Great Leighs
14  SMITH Joseph vs m 52 m Contractor (Er) b.ESS Great Leighs
15  SMITH Ann vs m 57 f - b.London
16  SMITH James vs m 56 m Merchant Draper (Er) b.SCT -
17  JONES John vs s 37 m Congregational Minister b.WLS Bay of Aman Carmarthan
18  SHIELD Frederick Joseph vs m 32 m Wholesale Druggist (Er) b.IRL -
19  MATTHEWS Francis Hen vs s 45 m Chemist & Druggist (Er) b.LEI Ashby de la Zouch
20  BARROWCLOUGH John vs m 29 m Cotton Spinner (Er) b.LAN Barrowford
21  BARROWCLOUGH Blanche Ann vs m 30 f - b.SFK Hasketon
22  INMAN Janet Preston vs m 39 f - b.LAN Liverpool
23  FLOOD Benjamin Thomas Bradley vs w 41 m Barrister (Er) b.IRL -
24  FLOOD Maude Emily Olivia vs s 17 f - b.KEN Chatham
25  HARTERN Joseph Framley vs w 42 m Commercial Traveller (Ed) b.Hundsfield Macclesfield
-------------

f143 p3
1   BECK Walter vs m 42 m Vicar of Cherry Hinton Cambridge Clergy b.SSX Horsham
2   BECK Frances Alice vs m 38 f - b.YKS Bradford
3   SCOTT William vs m 62 m Doctor of Medicine Surg (Ed) b.NBL -
4   McKELVEY David vs m 48 m Estate Agent Auct (Er) b.IRL -
5   McKELVEY Margaret vs m 42 f - b.IRL -
6   ALDWORTH St Leger Boyle vs s 27 m Uncovenented Civil Service Branch b.IRL -
7   MACKIE Alexander Kirk vs m 60 m Solicitor Supreme Courts b.London
8   MACKIE Catherine Kirk vs s 16 f - b.SCT -
9   BIRCH Florence vs m 30 f - b.DEV Tiverton
10  THOMPSON Lillias vs m 50 f - b.SCT -
11  THOMPSON Mabel vs s 15 f - b.Sunderland
12  HAYTON Caroline Mary vs s 36 f - b.Tunbridge Wells
13  HARRISON Elizabeth Ann vs m 35 f - b.LAN Whitefield
14  WOODHOUSE Robert vs s 46 m Manchester Merchant (Er) b.Manchester
15  BRADBURN Isaac vs m 52 m Colliery Agent Mines (Er) b.Liverpool
16  BRADBURN Elizabeth vs m 54 f - b.CUM Hayton
17  BRADBURN Sarah vs s 23 f - b.Liverpool
18  BRADBURN Elizabeth Sanderson vs s 17 f - b.Liverpool
19  BRADBURN Frederick James vs s 15 m - b.Liverpool
20  BRADBURN Thomas Henry vs s 13 m - b.Liverpool
21  BRADBURN Walter vs s 12 m - b.Liverpool
22  CLEMENT Daniel vs s 23 m Clerk b.Liverpool
23  CHADWICK Alfred vs m 37 m Doctor of Medicine b.Haywood
24  PATTERSON Samuel vs s 66 m Builder (Er) b.LIN Sleaford
25  INMAN Edward vs m 45 m Machinist (Er) b.IOM Peel
-------------

f143 p4
1   HOLDSWORTH Mary vs s 34 f - b.Sheffield
2   WELSH Thomas vs m 54 m Calico Printer Cotton (Er) b.LAN Brinscall
3   WELSH Ellen Alice vs s 23 f - b.New Jersey USA
4   TARBOLTON Edith vs s 21 f - b.Manchester
5   TARBOLTON Ethel Maud vs s 16 f - b.Manchester
6   TARBOLTON Gertrude Jane vs s 25 f - b.Manchester
7   TARBOLTON Emily Elizabeth vs s 49 f - b.YKS Hull
8   BAKER Eliza Ruth vs m 60 f - b.Oxford
9   CHILD Francis vs s 15 m - b.YKS Shelbey
10  ARMSTRONG Thomas Fredk vs m 35 m Chartered Accountant (Er) b.NBL Wooler
11  FORD Thomas vs s 26 m Chartered Accountant (Er) b.LND London
12  NIELSON Hans Christian vs m 40 m Shipowner Navs (Er) b.Newcastle on Tyne
13  NIELSON Elfleda Julia vs m 35 f - b.Sunderland
14  NIELSON Hans Rupert vs - 6 m - b.DUR Norton
15  BARTLECT Albert vs s 25 m Living on Own Means b.WOR Redditch
16  CHILD William vs m 55 m Manufacturer (Er) b.YKS Shelbey
17  ELLISS Sarah Elizth vs m 64 f - b.YKS Malton
18  STEVENS William Kivell vs m 61 m Clerk In Holy Orders Clergy b.DEV Bideford
19  STEVENS Frances vs m 51 f - b.YKS Birkenshaw
20  OLIVER John vs s 45 m Tailor & Merchant (Er) b.NFK Kings Lynn
21  LEES Amelia vs m 39 f - b.LAN Burnley
22  WILLIAMSON William Blizzard vs m 51 m Living on Own Means b.IRL -
23  WILLIAMSON Sarah vs m 48 f - b.WOR Welland
24  CLARKE Mary vs s 32 f - b.IRL -
25  MARLOW Catherine Mary vs m 33 f - b.SAL Shrewsbury
-------------

f144 p5
1   HASLINE Mary vs s 56 f - b.Stafford
2   CATTY James vs m 62 m Wine Merchant (Er) b.SCT -
3   CATTY Elizabeth vs m 55 f - b.SCT -
4   WILSON William Turnbull vs m 37 m Fancy Bazaar Keeper (Er) b.SCT Grenlow Berwick
5   NOBLE James vs m 50 m Steel Works Manager (Er) b.Gibraltar
6   NOBLE Isabella vs m 46 f - b.CUL Keswick
7   FLETCHER Winifred Isabella vs s 17 f - b.LAN Droylsden
8   DOYLE Selina vs m 30 f - b.NBL
9   HULME Anne vs s 77 f - b.Stafford
10  HARRISON James Bowen vs m 38 m Cotton Manufacturer (Er) b.Manchester
11  DURANT John Charles vs m 44 m Retired Printer b.HAM Fordinbridge
12  FERGUSON Margaret vs m 58 f - b.IRL -
13  FERGUSON Jessie Clarke vs s 20 f - b.IRL -
14  SINCLAIR Margaret vs m 51 f - b.Newcastle on Tyne
15  SINCLAIR Annie Lindsay vs s 26 f - b.Newcastle on Tyne
16  JUDD Sarah Bruce vs s 70 f - b.London
17  MACKENZIE Elizabeth Jane vs s 36 f - b.SCT -
18  WILCOX Thomas vs m 37 m Jeweller Gold b.Birmingham
19  WILCOX Ida vs s 11 f - b.WAR Oldham
20  LAMBRICK Caroline Elizabeth vs m 43 f - b.Burton on Trent
21  JAMES Sarah Anne vs m 45 f - b.Burton on Trent
22  BARLOW Maria vs m 36 f - b.LAN Leigh
23  STANDING Lucy vs m 52 f - b.YKS Barnsley
24  DAWE Emily vs w 44 f - b.KEN Bexley
25  BIRCH Sara vs s 20 f - b.NTH Daventry
-------------

f144 p6
1   JANES Charles Edward vs m 41 m Clerk In Holy Orders Clergy b.London
2   JANES Bessie vs m 33 f - b.London
3   WILSON Charles Stansfield vs m 46 m Civil Engineer (Ed) b.YKS Bradford
4   WILSON Hannah vs m 41 f - b.Macclesfield
5   WILSON Thornton vs - 11 m - b.BDF Sharnbrook
6   JANES Emmie vs s 40 f Japanese Shop Keeper (Er) b.Liverpool
7   WOLFE Jonas vs s 34 m Solicitor (Er) b.IRL -
8   MOUNSEY Sophia vs m 45 f - b.SAL Llanyblodwell
9   KNIBB Mary Susan vs s 31 f - b.NTH Little Oakley
10  MILLS Lilian March vs s 33 f - b.CHS Nantwich
11  MILLS Helen Ramsey vs s 28 f - b.CHS Nantwich
12  BELLMAN George vs s 54 m Living on Means b.LAN Broughton in Furness
13  STANEY Robert Vesey vs m 49 m Living on Means b.IRL INDL
14  BINGHAM Beatrice Mary vs s 24 f - b.MON Redbrooke
15  PERRANT Martha vs m 57 f - b.SRY Peckham
16  ROBERTSON Matthew vs m 51 m Newspaper Proprietor (Er) b.SCT -
17  McGOWAN Robert vs m 49 m Printer (Er) b.Liverpool
18  McGOWAN Isabella vs m 42 f - b.Liverpool
19  GIBSON James vs s 28 m Baker (Ed) b.SCT -
20  PALMER Bessie vs m 52 f - b.SOM Bridgewater
21  WADE Charles Thomas vs m 34 m Iron Merchant (Er) b.WAR Birmingham
22  WADE Emily May vs m 28 f - b.WAR Leamington
23  EAST James vs m 49 m Living on Means b.LND London
24  MURPHY Margaret vs s 39 f Ladys Maid b.IRL Ireland
25  HORNE Katherine Anne Wells vs s 27 f Ladys Maid Dom (Ed) b.SSX Westergate
-------------

f145 p7
1   FALLS Stewart Prince vs m 35 m Late Capt Royal Marines b.LND Hampstead
2   FALLS Mary Agnes vs m 38 f - b.IND Madras
3   LEGGATT Mary Ann Emma Farrer vs s 33 f - b.IND Bombay
4   BOOTH Sarah Davenport vs m 72 f - b.Stafford
5   PALMER Frederick Charles vs s 33 m Living on Means b.India
6   MURRAY William Vaughan vs m 69 m Living on Means b.SCT -
7   MURRAY Charlotte vs m 59 f - b.London
8   PALMER Guido vs s 14 m - b.London
9   DEWHIRST Robert Ellis vs s 54 m Living on Means b.Huddersfield
10  MURPHY Harriet vs s 38 f - b.LAN Walton
11  GIBSON Helen Wiglie vs m 70 f - b.SCT -
12  HARRISON Catherine Sarastein vs m 57 f - b.BEL Ostend
13  TARBOLTON Harold vs s 23 m Leather Factor (Er) b.Manchester
14  TARBOLTON Ernest vs s 19 m - b.Manchester
15  SHAW Mary vs w 70 f - b.LAN Oldham
16  WATSON Philip vs s 23 m Wool Merchant (Er) b.YKS Bradford
17  WHITFIELD Mary vs m 56 f - b.CUL Penrith
18  WHITFIELD Lizzie vs s 28 f - b.DUR Bishop Aukland
19  WOODS Elizabeth vs w 56 f - b.CUL Penrith
20  HALL Charles Fredk vs s 30 m Promoter of Companies b.LAN Clayton Bridge Manchester
21  WOOD Sarah vs w 69 f - b.LAN Turton Bolton
22  JEUNEAUX Benjamin vs m 39 m Surgeon b.Ceylon
23  WOODIWISS Alfred vs m 36 m Living on Means b.Matlock
24  WOODIWISS Amy Victoria Beatrice vs m 23 f - b.London
25  PERRY John Edward vs m 42 m Iron Merchant b.Wolverhampton
-------------

f145 p8
1    [blank]
2    [blank]
3   SHARPE William Cecil of s 29 m Physician & Surgeon (Ed) b.SAL Madeley
4   FOX Sarah Louisa of s 39 f Matron Sick (Ed) b.YKS Dewsbury
5   LOWE Sarah of s 49 f Housekeeper Dom (Ed) b.LND London
6   KNOWLES Annie of s 43 f Head Nurse Sick (Ed) b.Matlock
7   BALLINGTON Clara nu s 17 f - b.Matlock
8   BRIDGE Mary Booker nu s 18 f - b.Matlock
9   KNOWLES Louisa nu s 18 f - b.Matlock
10  BURGESS Emma nu s 34 f - b.YKS Doncaster
11  HASLATT Annie nu s 31 f - b.Brampton
12  BAGSHAW Sarah Lydia nu s 24 f - b.Matlock
13  PEGG Martha nu s 21 f - b.Barrow on Trent
14  HOLMES Jane nu s 28 f - b.Bakewell
15  GOODLAD Albert Victor nu s 24 m - b.YKS Sheffield
16  GREGORY James Robert sv s 31 m Storekeeper Dom b.Bonsall
17  BROWN Ernest Jonas sv s 17 m Page Dom b.Riber
18  GRAY Frederick sv s 19 m Page Dom b.Cambridge
19  GOODLAD Joseph Willie sv s 20 m Page Dom b.Sheffield
20  PARKIN Thomas Alfred sv s 18 m Billiard Marker b.Somercotes
21  ELLIS Thomas sv s 23 m Waiter Dom b.LAN Manchester
22  WILKINSON John Edward sv s 24 m Waiter Dom b.LIN Louth
23  HARDY Walter sv s 21 m Waiter Dom b.NTH Castor
24  BISH Thomas sv s 20 m Waiter Dom b.NTT Gunthorpe
25  FEARN Anthony sv s 22 m Timekeeper b.Darley
-------------

f146 p9
1   WARMSLEY Thomas sv s 19 m Groom b.NTT [sic] Carsington
2   MARSH Herbert sv s 20 m Kitchen Porter Dom b.Holloway
3   HODGKINSON Francis sv s 30 m Kitchen Porter Dom b.Cromford
4   DEAN John Fred sv s 16 m Kitchen Porter Dom b.Derby
5   McDONALD Alexander sv s 17 m Kitchen Porter Dom b.Matlock Bath
6   ELSE Annie sv s 24 f Vegetable Cook Dom b.Ashover
7   SIMPSON Hannah sv s 32 f Head Stillroom Dom b.Pye Bridge
8   BAKER Eliza Jane sv s 19 f Stillroom Maid Dom b.Clay Cross
9   CARRALL Mary Jane sv s 18 f Stillroom Maid Dom b.Darley
10  SMEDLEY Mary Jane sv s 18 f Stillroom Maid Dom b.Matlock
11  WOODHOUSE Eliza Ann sv s 16 f Stillroom Maid Dom b.Matlock
12  COOPER Sarah Lydia sv s 23 f Stillroom Maid Dom b.Matlock
13  KNOWLES Eugene Madalina sv s 20 f Stillroom Maid Dom b.Matlock
14  ROUND Martha sv s 19 f Housemaid Dom b.Shrewsbury
15  SLATER Charlotte sv s 24 f Housemaid Dom b.Matlock
16  FROST Ann Elizabeth sv s 20 f Housemaid Dom b.DUR West Hartlepool
17  WARNER Ellen sv s 26 f Housemaid Dom b.NTT [sic] Sutton Scarsdale
18  BARTON Mary Elizabeth sv s 22 f Housemaid Dom b.Bakewell
19  CANNALL Elizabeth sv s 21 f Housemaid Dom b.Darley
20  JACQUES Annie sv s 20 f Housemaid Dom b.Nottingham
21  CHEADLE Mary sv s 23 f Housemaid Dom b.Burton on Trent
22  CHEADLE Annie sv s 26 f Housemaid Dom b.Burton on Trent
23  PEATE Louisa sv s 19 f Housemaid Dom b.RUT Oakham
24  WOODHOUSE Sarah Agnes sv s 26 f Housemaid Dom b.Matlock
25  WOODHOUSE Edith sv s 19 f Housemaid Dom b.Matlock
-------------

f146 p10
1  FOSTER Mary sv s 49 f Housemaid Dom b.NTT Long Eaton
2  BANNISTER Clara Elizth sv s 20 f Housemaid Dom b.Matlock
3  BANNISTER Annie sv s 17 f Housemaid Dom b.Matlock
4  BURTON Sarah Ann sv s 26 f Housemaid Dom b.NTT Blidworth
5  WILSON Ann Elizth sv s 19 f Housemaid Dom b.Chesterfield
6  FROST Sarah Ellen sv s 16 f Housemaid Dom b.DUR West Hartlepool
7  BOWLER Lily Annie sv s 19 f Housemaid Dom b.NTT Westwood
8  CHADWICK Alice sv s 16 f Housemaid Dom b.Burton on Trent
9  PEARSON Sarah Ann sv s 17 f Housemaid Dom b.Darley
10 BROWNSON Annie Edith sv s 19 f Housemaid Dom b.Matlock
11 WOODHOUSE Sarah Lydia sv s 20 f Housemaid Dom b.Matlock
12 CHADWICK Bessie sv s 24 f Housemaid Dom b.Ashbourne
13 THACKER Mary sv s 23 f Housemaid Dom b.Burton on Trent
14 PRENDERGAST Annie sv s 23 f Housemaid Dom b.Hyde Manchester
15 ELLIOTT Annie sv s 17 f Housemaid Dom b.Bakewell
16 CLAYTON Alma Winifred sv s 22 f Housemaid Dom b.Ashover
17 PINDER Lucy Mason sv s 21 f Housemaid Dom b.NTT Southwell
18 SLATER Elizabeth sv s 15 f Housemaid Dom b.Matlock
19 PAYNE Annie Sophia sv s 16 f Housemaid Dom b.LEI Great Eastern
20 THOMSON Edith sv s 16 f Housemaid Dom b.Derby
21 THACKERAY Sarah Ann sv s 18 f Housemaid Dom b.NTT Hucknall


© 1996 - Ann Andrews | Contact Ann | All Rights Reserved | Last Update: 14 October, 2016
See link to Copyright at the National Archives.
About and Conditions of Use | Site Map, Matlock | FAQ | Matlock's Historical Records | What's New, Matlock | Links
Part of The Andrews Pages at www.andrewsgen.com