Historical Records> 19th Century Directories> This Directory
Matlock and Matlock Bath: White's, 1852
19th Century Directories - Commercial, Trades and Private Residents

Gazetteer and General Directory of Sheffield, and all the Townships, Parishes and Villages
Within the Distance of Twenty Miles Round Sheffield by William White, published Sheffield, 1852
- Price: 8s 6d to subscribers -


MATLOCK PARISH.

Scarthing Row names are listed under White's 1852 Directory, Cromford (extracts elsewhere on this web site)



POST OFFICES are at Mrs. Shore's, Matlock Bath, and at Mr. Hodgkinson's, Matlock Bridge. Letters are despatched from the former at 6½ evening, and money orders are granted and paid.

Those marked 1 reside at Allen hill; 3, Bough wood; 4, The Bridge; 5, Cuckoostone Dale; 6, Matlock dale; 7, Dimple; 8, Matlock green; ,9 Green hill; 10, Harvey dale; 11, High Lees; 12, Holt lane; 13, Horston; 14, Hurst; 15, Lime Tree lane; 16, Low Lees; 17, Lumsdale; 18, Mallett hill; 19, Masson; 20, Matlock bank; 21, MATLOCK BATH; 22, Megdale; 23, Moor; 24, Parade; 25, Riber; 26, The Shaws; 27, Smithy lane; 28, Sourgreaves; 29, Starkholmes; 30, Tag hill end; 31, Upper Wood; 32, White house; 33, Willersley; 34, Woodseats; and 35, Woulds; and the others in Matlock Village.

Adam Mr Wm. geologist
7 Alexander Mrs Mary Ann
21 Allen John, gentleman
Arkwright Pet. Esq., Wellesley Castle [sic]
19 Arkwright J. C. & Co. cotton spinrs
20 Bagshaw John millwright
Barber Samuel, rope maker, Cliffe
23 Barber Wm. besom maker
21 Barker Rev. Wm. Gibbs, incumbent of Matlock Bath
12 Beighton John, lime burner
24 Bemrose Wm. & Son, booksellers, printers, and circulating library
21 Bird Edward, artist, etcher, and engraver of spar and marble ornaments &c.
17 BIackwell Jph. miller & maltster
8 Bramley James, railway clerk
4 Brelsford Septimus, stay maker
21 Britland Mrs Sarah
21 Broadfoot John, traveller
Brookhouse Joseph, gentleman
21 Bryan Benjamin, guide to Rutland Cavern, &c.
8 Campbell James, engineer
4 Carding Solomon, colour manufr
19 Cave Thomas, bookkeeper
19 Clarke Charles, Esq. (J.P.)
Clayton Robert, stone engraver
4 Crossley Wm. wood turner
20 Derbyshire George, slater
20 Dodson John, toll collector
20 Drabble Geo. agrcl. machine mkr
8 Dyke Edward Alfred, gentleman
6 Eaton Geo. fishing tackle maker
4 Else John, assistant overseer and tax collector
Evans Miss Eliz., Cromford Bridge House
4 Franklin Richard, station master
31 Froggatt Benj. guide to Speedwell Mine, &c. and mineral & plant dlr
6 Greaves John, Esq., The Rocks
Green Wm. clerk, Dale Cottage
17 Hall Misses Ann and Martha
6 Harwood Mrs Ann and Harriet
8 Haslam George, contractor
21 Headley Martha, stationer, &c.
20 Higgs Miss Mary
20 Hodson James, sawyer
Holmes Mr John || Miss Emma
6 Ingall Mr Samuel || Mrs Ann
5 Leacroft Richard B., Esq. & Miss C.
8 Ludlam Mary, brewer & 7 Mrs H.
Mellor Wm. Watch and clock maker
Melville Rev. W. Ryland, M.A. rector
Milnes Charles, lead merchant
19 Milnes James, solr. and manor steward
21 Newbold James Clifford, solr. and clerk to Magistrates; h The Tower
19 Newnes Rev. Thomas M. (Indpt.)
North Mrs Elizabeth
8 Nuttall Geo. Esq. || 4 Mrs Mary
21 Oliver Joseph, plasterer
21 Petchell John, Esq., Gilderoy
24 Potter Henry, hosier, &c.
Radford John & Sons, candle wick manufacturers, Tansley
21 Rawlinson Miss Elizabeth
12 Rawson Thomas, lime burner
4 Reddish Miss Jane
12 Richards Alfred, music professor
21 Ritchie David, station master
6 Robinson Thomas, gent, Tor House
21 Smedley Thomas, guide to Cumberland Cavern, &c.
Seddon John, gentleman
19 Simons George, paper manufactr
23 Smith Samuel, besom maker
29 Stacham Mrs Mabel
26 Stevens Henry, gentleman
19 Stevenson Wm. paper manager
19 Tijou Mrs Mary || Smith Mary
16 Trickett John, gent. & Miss Ann
Walker Charles, mineral agent
21 Wass Mrs Mary
14 Wharton Mrs Sarah
15 Whewell Rev. John, (Indpt.)
19 White James, mill manager
15 Wildgoose Mrs Ruth

HOTELS, INNS, & TAVERNS.
Blue Ball, Dorothy Pearson
6 Boat House, Edward Rushton
4 Crown, George Gregory
21 Devonshire Arms, Wm. Ellis
Duke William, Job Shaw
20 Gate, Samuel Boden
21 Hodgkinson's Hotel, J. Hodgkinson
20 Horse and Jockey, Jacob Gregory
8 Horse Shoes, John Froggatt
2l King's Head, Joseph Townsend
King's Head, Wm. Gaunt
20 Miners' Arms, Wm. Davis
21 New Bath Hotel, G. W. Saxton
21 Old Bath Royal Hotel, (posting,) Wm. Greaves
Queens Head, Eliz. Roper
8 Red Lion, John Rouse
7 Rose Cottage John Barker
19 Rutland Arms, Samuel Kiddy
21 Temple Hotel, Walter M. S. Evans
21 Walker's Hotel, Thomas Walker
Wheat Sheaf, Timothy Spencer
29 White Lion, Samuel Fox

ACADEMIES.
* take boarders.
8* Bramley Maria S
Bunting Robert
20 Carlisle Cath.
8* Clarke Wm. C.
4 Marsden Hy.
24 Otter My. & A.
20* Potter Eliz.
4* Reddish Jane
21 Staley Jane
21 Wildgoose Ann
20 Wright Martha
30 Wright Rebca.

ATTORNEYS.
6 Darwin Edw. L.
21 Milnes & Newbold

BAKERS.
21 Boden Abel
Boden Thomas
12 Brownson C.
20 Moore Peter
21 Smedley Job

BARYTES MFRS.
17 Garton John
6 Stevens Ths. & Frederick Wm.

BEER HOUSES.
15 Else Charles
8 Ludlam Mary
25 Taylor George

BLACKSMITHS.
8 Blanksby Wm.
4 Hawley George
20 Hill Benjamin
21 Hough Joseph
21 Slack John
8 White G. & Hy.

BLEACHERS.
17 Farnsworth J.
17 Garton John

BOOT & SHOE MKS.
20 Ballington Geo
21 Bowler Isaac
8 Brailsford Geo.
Brailsford Joseph
8 Bunting Thos.
33 Cheetham T.
8 Clarke Wm.
29 Fox Samuel
4 Holmes Barnt.
20 King Thomas
20 Knowles Adam
21 Lymn John
21 Marshall John
7 Smith John
20 Spencer Wm.
4 Statham G. & J.
29 Statham Isaac
129 Walker Thos.
21 Walthall Wm.
30 Walton Geo.
20 Wildgoose R.
20 Wright George
20 Wright Wm.

BUTCHERS.
21 Coates Richd.
Gaunt Wm.
4 Marriott John
20 Oates Luke
29 Statham Sol.
1 Stevens Edw.
21 Taylor James
20 Wall Thomas
8 Walton Wm.

DRUGGISTS, &c.
4 Bratby Wm.
24 Flower Thos. Spsn. (dentist)

EARTHENWARE DEALERS.
4 Hodgkinson Mt.
21 Tomisson My.
Wright Charles

FARMERS.
20 Addy John
25 Allen George
20 Ballington J.
20 Boden George
32 Boden Job
20 Buckley Thos.
20 Bramley Ths.
5 Calderdine Ths.
29 Carline Joseph
25 Carline Wm.
15 Else Charles
20 Farnsworth J.
29 Fox John
29 Fox Joseph
34 Fox Luke
29 Fox Wm.
85 Goodwin Ann
5 Gratton Benj.
19 Greatorex Jph.
9 Greatorex Jsa.
29 Gregory James
10 Hadfield Isaac
13 Haynes Thos.
4 Hodgkinson L.
29 Holmes James
Kirkland Charles, Ember House
Knowles Edwin
20 Knowles Job
23 Ludlam Thos.
7 Marriott James
22 Marriott Jas.
4 Marriott John
16 Marsh Mattw.
13 Platts John
11 Rains Isaac
20 Rawson Daniel
23 Richardson W.
23 Rouse Sarah
29 Statham Isaac
1 Stevens Edward
25 Taylor George
Taylor Peter
Taylor Timothy
3 Taylor Timothy
Taylor W., Castle Top
Tipping P., Hall dale
23 Wainman Eml.
25 Wall George
25 Wall Henry
33 Wheatcroft L.
7 Wheatcroft Ntl.
80 Wheeldon M.
14 Wildgoose L. and Francis
20 Wright John
Yeomans John

FIRE AND LIFE OFFICES.
21 Crown & Phoenix, J. C. Newbold
4 Legal & Coml., John Else
4 Natl. Guardian, S. Brelsford
6 Royal Exch., E. L. Darwin

GARDENERS.
20 Brailsford W.
20 Brown John
Palethorpe Jno.
21 Potter Wm.
Seals Benjamin
20 Smith George
21 Smith Wm.

GROCERS. &c.
4 Bratby Wm.
8 Clay Francis
21 Hodgkinson J.
4 Hodgkinson M.
21 Skidmore Mgt.
Statham Nathan

HAT MANFRS.
25 Carline Thos.
29 Gregory Geo.
20 Searle Henry
29 Shaw George
Smith Joseph
8 Smith Stephen
29 Stacham Geo.
29 Walker Job

IRONMONGERS.
8 Clay Francis
4 Hodgkinson M.
4 Wright Hmphy. and auctioneer

JOINERS. &c.
4 Cardin John
21 Crouch James, and cabt. mkr.
20 Drabble Geo.
Ellis John
21 Ellis Wm.
8 Froggatt John
25 Gregory Peter
Statham Wm.

L. & W. DRAPERS.
21 Greenhough E.
21 Skidmore Sml.
29 Statham Sarah
4 Walters Thomas

LIVERY STABLES.
21 Evans Walter
21 Foster John
21 Greaves Wm.
21 Hardy Samuel
21 Saxton G. W.
21 Smith Wm.
21 Walker Thos.

LODGING HOUSES.
21 Boden Joseph
Brinsley Betty
21 Broadfoot E.
6 Cardin Hannah
21 Cooke Lydia
21 Cotes John
24 Crouch Eliz.
2l Cummins Miss
21 Derbyshire A.
21 Gell Thomas
21 Green Charles
21 Gregory Edw.
21 Hardstaff Geo.
8 Hardy Sarah
21 Horton Chte.
21 King James
8 Ludlam Mary
21 Mason Ann
21 Neal Luke
21 Neal Martha
21 Pearson Ellen
21 Potter Wm.
21 Radfirth Geo.
21 Shore Francis
21 Smedley Ellen
21 Smith Mary
15 Spencer Phœbe
21 Stafford T.
21 Tomisson My.
21 Walker Geo.
21 Wheatcroft W.
12 White Sarah
15 Wright John

MARBLE WORKERS.
21 Hardstaff Geo.
21 Hartle Robert
21 Ogden Francis
20 Slater Wm.

MILLINERS, &c.
24 Broomhead E.
21 Cooke Emily
4 Else Eliza
20 Elson Eliz.
20 Shaw Eliz.
Statham Christna
Statham Eliz.

MUSEUMS.
See Petrifactions

PAINTERS, PLUMBERS & GLAZIERS.
*are Painters only.
7 Barker John
*Clayton Robert
*21 Cotes John
20 Keeling Geo.
*30 0akley Chas.
20 Taylor Joseph
21 West Elliott

PETRIFACTION & SPAR, &c. DLRS. & MANUFACTURERS.
* have Museums.
*21 Bird Edward
21 Boden James
*24 Buxton John
21 Gregory Edw.
*21 Hartle Robt.
21 Hewitt Wm.
21 Ogden Francis
2l Pearson Thos.
*21 Pearson Wm.
21 Smedley Eln.
*21 Smedley Ts.
21 Smedley Wm.
*21 Truelove Rbt.
*24 Vallance J.

SADDLERS.
Adams Robert
8 Charlton John

SHOPKEEPERS.
20 Boden Samuel
Boden Thomas
20 Carline Jph.
20 Davis Horatio
20 Davis John
20 Harrison Jph.
20 Hawley Geo.
20 Hurd John
20 King Anthony
20 Lees Esther
6 Oates Walter
20 Rouse Rebca.
21 Smedley Job
Statham Isaac
29 Statham Sarah
29 Statham Sol.
29 Statham Wm.
20 Walton Anthy.
30 Wheeldon M.
Wright Hannah
Yeomans John

SPAR, &c.
See Petrifaction.

STONE MASONS.
20 Hurd John
20 Knowles Job, (stone mert.)
29 Knowles Adam
20 Shaw George
30 Wheldon M.
20 Wildgoose J & L
7 Young Charles

SURGEONS.
4 Adams John
24 Adams Joseph
21 Brown Edward
6 Chinery Wm.
21 Lomas Wm. R.

TAILORS.
21 Boden John
29 Gregory Jph.
King G. (par. clk)
2l King James
21 King Wm.
8 Langhorn Thos.
20 Rawson Geo.
8 Statham Jsa.
12 White George

WHEELWRIGHTS.
8 Bunting Reub.
20 Drabble Geo.
8 Froggatt John

CARRIERS.
Brinsley Betty to Sheffield, Friday.
30 Holmes John, to Derby, Tues. & Thurs.
8 Rouse. Jno. to Chesterfield, Wed. and Sat. & to Wirksworth, Friday.
6 Smith J. to Derby, M. W., & Fri., to Sheffield, Fri.
Wildgoose J. to Chesterfield, Tu. & Sat.

COACHES
From Derby & Manchester, call daily.

RAILWAY
Trains several times a day to Rowsley & Ambergate, & from the latter to all parts.

19thC Directories
Advertisements
Taverns & Pubs
Brewer's 1823
Glover 1827-8-9
Pigot's 1828-9
Pigot's 1831
Pigot's 1842
Bagshaw's 1846
Kelly's 1848
White's 1852
Kelly's 1855
White's 1857
White's 1862
Kelly's 1864
Kelly's 1876
Kellys 1891
Matlock Bath
Matlock Bank & Moor
Matlock Bridge
Matlock Town
& Matlock Green
Riber & Starkholmes
Local Boards Magistrates & Public Officers
Kellys 1895
Matlock Bath
Matlock Bank & Moor
Matlock Bridge
Matlock Town
& Matlock Green
Riber & Starkholmes
Kellys 1899
Matlock Bath
Matlock Bank & Moor
Matlock Bridge
Matlock Town
& Matlock Green
Riber & Starkholmes

Transcribed by Ann Andrews August 2006
Note: spelling, case and punctuation are as they appear in the Directory. Occupations are in bold to make the information easier to read.